Çakır Haber Ajansı

Biz Sorduk Zonguldak Ahbap Platformu Cevapladı

Biz Sorduk Zonguldak Ahbap Platformu Cevapladı
26 Ocak 2021 - 18:44
  1. İlk sorumuzla başlamak istiyoruz, Ahbap nedir?
    Ahbap küresel olarak sürdürülebilir bir gelecek kurabilmek için, bilgi ve teknolojinin olanaklarıyla öğrenmek, üretmek, fikir ve projeler geliştirmek üzerine kurulu bir işbirliği hareketidir. Ahbap olmanın özü ırk, dil, din, sosyal statü gözetmeksizin insanlara ve diğer tüm canlılara sevgi önyargısı ile bakmaktır.

2.Peki bu iş birliği hareketine nasıl katılabiliriz? Ahbap olmanın şartları var mıdır?
Katılmak istenilen şehrin sosyal medya hesaplarında “Gönüllü ol” formu doldurulur. Gerekli eğitim ve oryantasyon sürecini tamamlayanlar, Ahbap değerlerini kabul ederek Ahbap gönüllüsü olabilir.

3.Gerekli eğitim ve oryantasyondan kastınız nedir, açıklayabilir misiniz?
Başvurusu onaylanan kişiler öncelikle Aday Ahbap grubuna alınır. Belirlenen gün ve saatte ortak bir tanışma toplantısı yapılarak Ahbap hakkında genel bilgi verilir. Aday Ahbap’ın en az 47 gün, Ahbap tarafından gerçekleştirilen en az 3 faaliyetine katılması ile oryantasyon tamamlanır.

4.Ahbap Zonguldak’ı bize anlatır mısınız? Ahbap dendiğinde yapılan yardımlar akla geliyor, Ahbap Zonguldak olarak ne gibi yardım faaliyetlerinde bulundunuz?
Zonguldak Ahbap şehir yapılanması 31 Mayıs 2017 tarihinde kuruldu. 2017 yılından bugüne Yardımlaşma Çalışma Grubumuz öncülüğünde birçok aileye yardım eli uzattık. İki aileye akülü araç temini yapıldı, bir aileye hasta yatağı alındı, iki yabancı uyruklu aileye yardım edildi, üç ailenin ev eşyası ihtiyacı karşılandı. İki ailenin bebek arabası, beşiği, bebek bezi ve bebek kıyafetleri ihtiyacı karşılandı. İki ailenin bir yıllık kirası ödendi, üç çocuğa burs sağlandı, iki çocuğun servis borcu ödendi, bir behçet hastasının hastane ve tedavi masrafları karşılandı, bir ailenin elektrik faturaları ödendi. Zonguldak Ahbap olarak çocuk istismarı davasına katıldık, mağdur ailenin yanında olduk. Maden kazası geçiren Hüseyin Bey’in ev tadilatının gerekli belgelerini temin etmek için iletişime geçtik.

5.Yardımlaşma Çalışma grubundan bahsettiniz, başka çalışma gruplarınız var mı?
8 adet çalışma grubumuz ve 1 adet Üniversite temsilciliğimiz mevcut.
Çalışma Gruplarımız;
Ağ ve Organizasyon Çalışma Grubu
Bilim ve Teknoloji Çalışma Grubu
Çevre Çalışma Grubu
Eğitim Çalışma Grubu
İnsanlık Çalışma Grubu
Medya Çalışma Grubu
Sanat Çalışma Grubu
Yardımlaşma Çalışma Grubu
şeklindedir.

6.Son olarak çalışma gruplarınızda gerçekleştirmiş olduğunuz etkinliklerden kısaca bahsedebilir misiniz?
Yardımlaşma Çalışma Grubumu çalışmalarımız;
İki aileye akülü araç temini yapıldı, bir aileye hasta yatağı alındı, iki yabancı uyruklu aileye yardım edildi, üç ailenin ev eşyası ihtiyacı karşılandı. İki ailenin bebek arabası, beşiği, bebek bezi ve bebek kıyafetleri ihtiyacı karşılandı. İki ailenin bir yıllık kirası ödendi, üç çocuğa burs sağlandı, iki çocuğun servis borcu ödendi, bir behçet hastasının hastane ve tedavi masrafları karşılandı, bir ailenin elektrik faturaları ödendi. Zonguldak Ahbap olarak çocuk istismarı davasına katıldık, mağdur ailenin yanında olduk. Maden kazası geçiren Hüseyin Bey’in ev tadilatının gerekli belgelerini temin etmek için iletişime geçtik.

Çevre Çalışma Grubu çalışmalarımız;
5 defa Kirletme Temizle sloganı ile çevre temizliği yaptık. 3 defa kedi ve köpek evleri yaparak şehrin çeşitli noktalarına bu evleri yerleştirdik, sokak ahbaplarımız olan kedi ve köpekler için mama ve su kapları bırakarak takiplerini ve düzenli beslemelerini yaptık. 4 defa fidan dikimi yaptık. 1 defa kuş yemlikleri yaptık ve şehirde çeşitli noktalara astık. 3 defa sokak ahbaplarımıza besleme yaptık ve su kapları bıraktık. 1 defa Çaycuma’da barınak ziyareti yaptık. Ya sokakta sen olsaydın?” temalı sokak ahbaplarımızın sorunlarına dair araştırma çalışması yapıyoruz.

İnsanlık Çalışma Grubu çalışmalarımız;
4 kez huzur evinde ve TRSM ziyareti yaptık. 1 defa İlimizin önemli üretim ve geçim kaynağı olan Taşkömürü Madenciliğini ve kültürünü anlamak için Maden Müzesi gezisi yaptık. Özel eğitim gereksinimi duyan öğrenciler ile kahvaltıda bir araya geldik. 7 defa kan bağışı kampanyası yaptık. 6 defa sevgi evi ziyareti yaptık. 7 defa Resmi gün kutlama etkinliği, 12 defa önemli gün ve hafta kutlama etkinliği yaptık.

Sanat Çalışma Grubu çalışmalarımız;
2 defa konsere katılım sağladık, 3 defa tiyatro izlemeye gittik, Bartın İli Amasra İlçesinde Barış Akarsu kültür ve yardımlaşma derneği açılışına katıldık. 1 defa online gölge oyunu sergilendi. Farklılıklar Güzeldir etkinliği yapıldı.

Bilim ve Teknoloji çalışma grubu çalışmalarımız;
Pandemi sürecinde Online bilim sohbetleri gerçekleştirdik, bilim ve teknolojiye dair bilgilendirme görselleri paylaştık. Gruplarımızın içerisinde bilimsel gelişmelere dair metinler paylaşıldı.

Eğitim Çalışma Grubu çalışmalarımız;
2 defa farklı okullara materyal, kitap ve oyuncak desteğinde bulunduk. 2 defa kitap okuma etkinliği gerçekleştirdik.1 defa Kitap Arkadaşlığı projesi gerçekleştirdik. 4 defa farklı okullarda boyama, düzenleme ve güzelleştirme faaliyeti gerçekleştirdik. 2 defa çevrim içi seminer gerçekleştirdik. 1 defa mektup arkadaşlığı gerçekleştirdik. Kitap analizi etkinliklerimiz devam ediyor.
AHBAP NASIL OLUNUR?
Ahbap Ortak Değerlerini kabul ederek, Şehir Ağ Çalışma Grubu tarafından belirlenen kriterlere göre Ahbap Platformu’na kabul edilen her gönüllü Ahbap’ olarak adlandırılır.
ZONGULDAK AHBAP TWİTTER HESABIMIZ;
@Ahbap_Zonguldak
ZONGULDAK AHBAP İNSTAGRAM HESABIMIZ;
@ahbap_zonguldak

Çakır Haber Ajansı @ 2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum