Çakır Haber Ajansı

Brezilya’da, hükümetin Covid-19 salgınında ihmali olup olmadığını araştıracak komisyon kuruldu

Brezilya’da, hükümetin Covid-19 salgınında ihmali olup olmadığını araştıracak komisyon kuruldu
28 Nisan 2021 - 11:47

Brezilya Senatosu’nda, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro hükümetinin yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına karşı tutumunu ve ihmalkar davranıp davranmadığını araştıracak komisyon kuruldu. Ülkede corona virüs (Covid-19) nedeniyle son 24 saatte 3 bin 86 kişi yaşamını yitirdi.

Brezilya’da Kongre’nin üst kanadı Senato’da yapılan oturumda, ülkede salgının neden olduğu sağlık krizinde hükümetin ihmalinin olup olmadığını araştırmak üzere, 11 düzenli, 7 yedek üyesi bulunan Parlamento Araştırma Komisyonu (CPI) oluşturuldu.

Bakanlar ve yetkilileri çağırma hakkına sahip komisyonun başkanlığına Sosyal Demokrat Parti Senatörü Omar Aziz, yardımcısı olarak da Randolfe Rodrigues seçildi.

Komisyon üyelerinden sadece 4’ünün Bolsonaro’ya yakın olması, Rodrigues ve Aziz’in Bolsonaro’nun söylemlerine zıt açıklamaları ve komisyonda soruşturmanın seyri için önemli bir pozisyona Bolsonaro muhalifi Senatör Renan Calheiros’un getirilmesi, 2022 seçimlerinden önce Devlet Başkanının önündeki ilk engel olarak değerlendiriliyor.

Çakır Haber Ajansı @ 2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum