Çakır Haber Ajansı

‘Dünyanın en eski mozaiği Yozgat’ta’

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Büyük Taşlık köyündeki, 2008 yılında yüzey araştırmaları, 2012’de de kazı çalışmaları başlayan Uşaklı Höyük’te, 3 bin 500 yıllık mozaik ortaya çıkarıldı.

‘Dünyanın en eski mozaiği Yozgat’ta’
15 Eylül 2021 - 11:12

Kazı alanında inceleme yapan Yozgat Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi, Uşaklı Höyük’teki kazı çalışmalarının Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İtalya Pisa Üniversitesi ile Bozok Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütüldüğünü söyledi.
Çiftçi, kazı çalışmalarında 3×7 metre ebadında 3 bin 147 taştan oluşan mozaik bulunduğunu belirterek, “Yapılan bilimsel çalışmalarda, bulunan mozaiğin dünya tarihinde ilk mozaik olduğu belirlenmiştir. İlk mozaik olması mozaiğin yapısından da görülmektedir çünkü çok ilkel yapıdadır. Burayı turizme kazandırmayı planlıyoruz” dedi.

‘Dünyanın en eski mozaiği Yozgat’ta’

‘HİTİT DÖNEMİNE AİT’

Pisa Üniversitesi öğretim üyesi ve kazı başkanı Doç. Dr. Anacleto D’agostino da buldukları mozaiğin milattan önce 1500 yıllarına ait olduğunu belirtti. Mozaiğin dünyanın en eskisi olduğunu vurgulayan D’agostino, “Hitit dönemine ait yapıyı birleştiriyor. Yunanistan’da benzer mozaikleri biliyoruz fakat buradaki mozaiğin oradakinden eski olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

‘Dünyanın en eski mozaiği Yozgat’ta’

Çakır Haber Ajansı @ 2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum