Çakır Haber Ajansı

Kan grupları ile Covid-19’tan ağır hastalanma ya da ölüm riski arasında hiçbir bağlantı yok

Kan grupları ile Covid-19’tan ağır hastalanma ya da ölüm riski arasında hiçbir bağlantı yok
06 Nisan 2021 - 15:24

ABD’de yapılan büyük ve kapsamlı bir araştırma, bir kişinin sahip olduğu kan grubunun, corona virüs nedeniyle şiddetli hastalığa yakalanma ya da ölme riskini etkilemediğini ortaya koydu. Önceki çalışmalar, A tipi kan grubuna olan kişilerin Covid-19 yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermişti. Bununla birlikte bilim insanları, virüse yakalanma riskini artıran kanıtlanmış faktörlerin cinsiyet yaş ve etnik köken olduğunu vurguladı.

Kan grubu, bir kişinin DNA’sı tarafından belirlenen ve ebeveynlerinden miras kalan genlere bağlı bir özellik. Bu genler, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde antijenlerin varlığını belirliyor. Antijenler ise kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan ve aynı zamanda eritrositler olarak da bilinen A ve B olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.İnsanların kan grubu da bu antijenlerin varlığına göre belirlerniyor, her iki gruba sahip olan AB, hiçbirine sahip olmayan ise O kan grubuna sahip oluyor. Rhesus adı verilen hücrelerdeki başka bir antijen de kan grubunun pozitif veya negatif olduğunu belirtiliyor.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK RASTALANAN KAN GRUBU A POZİTİFBununla birlikte, kan grupları coğrafya ve etnik kökene göre değişiklik gösteriyor. Kızılay’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye’de en çok rastlanan kan grubu “A Rh Pozitif”, en az rastlanan grup ise “AB Rh Negatif” kan grubu.Önceki çalışmalar, A tipi kanı olan kişilerin corona virüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu bulmuştu.

Çakır Haber Ajansı @ 2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.

hack forumwarezwebmaster forumuhack haberhack forumhack forum